Daha Fazla Bilgi Edinin

Hakkımızda

Antep Mutfağını ayağınıza getiren Hazal Restaurant

Gaziantep mutfağı UNESCO korumasında

Gaziantep, gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağına” girdi.

Gaziantep, gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girdi.

UNESCO, bugün 33 ülkeden 47 kenti “Yaratıcı Şehirler Ağına” aldı. Gaziantep, UNESCO’nun bugün aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı.

Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuştu.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve  görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşmaktadır..

Programa katılım, “el sanatları ve halk sanatı”,  “dizayn”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar”  alanında gerçekleştiriliyor.

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edilmişti. 

Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. Bugün Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.

Hakkımızda Birkaç Söz

1998 yılında yılında tüm hazırlıklarını tamamlayarak mekanımızın kapılarını açtık ve Denizli’nin restoran sektörüne giriş yaptık. Oldukça zengin bir menü ve her biri alanında uzman büyük ekibimizle birlikte konuklarımızı ağırlayıp müşteri memnuniyeti esasıyla çalıştık. Böylelikle yıllar içerisinde 2. şubemizi açarak büyümeye devam ettik. Şu anda Hazal Restaurant Denizli Yenişehir ve Çınar şubeleriyle faaliyet gösteriyoruz.

Gıda Politikamız

Günümüzde yemek için kalite, lezzet ve hijyen gibi olguları kapsayan bir gösterge olmuş durumda. Ve işin sırrı bu kaliteyi, artan nüfusla ve azalan zamanla birlikte hayatımıza dahil olan “Lezzeti Bozmadan” korumak.

Buradan hareketle Hazal Restaurant olarak amacımız, miktarı ve hazırlanma süresi ne olursa olsun kalitesinden asla şüphe etmeyeceğiniz ürünler sunmak. Bu amacı gerçekleştirirken.

• Tüm beklentilerinizi karşılayan ve müşteri memnuniyetini odak noktası kılan,
• Gıda güvenliği ve hijyen için mevzuat ve standartlara uygun üretim yapan,
• İş sağlığı ve güvenliğini göz ardı etmeyen,
• Doğaya en az zararı veren yöntemleri tercih eden,
bir firma olmaya özen gösteriyoruz.

Temel değerlerimiz

         Ürün ve hizmet felsefesinin temelinde mutlak müşteri memnuniyeti vardır. Toplumsal sosyal sorumlulukların bilinci ile hareket eder ve toplumun ihtiyaçlarına karşı duyarlıdır. Başta çalışanların , tedarikçileri ve hissedarları olmak üzere tüm sosyal paydaşlarına karsı sorumluluk sahibidir.

          Günümüzde, katkı maddeleri ile işlenmiş gıdalar, raf ömrünün uzaması için paketlemede kullanılan kimyasallar ile insan sağlığı hiçe sayılmakta ve çoğu zaman helallik hususunda hassasiyetlere dikkat edilmemektedir.
Gıda güvenliği noktasında ciddi sıkıntıların yaşandığı bu zamanda, insan sağlığını ön planda tutan ve helalin arz edildiği, güvenle tercih edilen bir marka olabilmek için 1998 yılında yola çıktık. Yola çıkarken biliyorduk ki restaurant hizmeti veriyor olmak bu alanda bilgili, bilinçli ve sorumluluk sahibi olabilmeyi gerektirir.

          Özveri, gayret ve samimiyetle adım attığımız restaurant sektöründe, sektörün öncü firmalarından biri olmanın gururunu yaşamaktayız. Maksadımız üretimimiz ne kadar artmış olursa olsun; kalite, hijyen, helallik ve lezzet hususlarından asla taviz vermeden hizmet vermeye devam edebilmektir.

Şeflerimiz

Lezzet Uzmanlarıyla Tanışın

.

Kariyerler

Restoranımızın Bir Parçası Olun

Herkes yemek yapamaz, Herkes yemek yapabilir. Sende Takımda yerini almak istiyorsan

Ercan B.

Kurucu / Baş Aşçı

M. Gökhan G.

Genel Kordinator

Fikri K.

Baş Aşcı

Murathan T.

Baş Şef